Začnu odzadu odpovědí – ano. I na delší dobu pokud seck čisté vodě dostanu později. Někdo možná pamatujete famózní vystoupení Jiřiny Bohdalové a Vladimíra Dvořáka v pořadu Televarieté, kde Jiřina Bohdalová v humorné scénce popisuje manželoviy spodky těsně před vhozenímxdo pračky – “ vepředu sluníčko, vzadu mráček“. Mám jen tmavé spodky…
Jsem v úžasném Cascade Ski Lodge, PCT hikers friendly, a shodou náhod (houby, náhody nejsou), ho mám celý pro sebe. Ale o tom jinde. Jen je to důležité, protože jsem si tu mohl všechno pohodlně rozbalit a vyprat. Všechno ručně – všechno je merino nebo membrána – pračka, i jenom zbytky detergentů v pračce zanesou membránu během jednoho praní.

tak tohle je opravdu všechno na půl roku. Chybí šusťákové kalhoty, ty mám na sobě, pod nima jsem naostro (fakt jen dvoje spodky) a membránová hardshell bunda. Pokusím se obhájit, slavný soude. Takže nejdřív materiál : 1. merino – je z ovčí vlny. Nevím, jak to ty ovce dělají, ale na merinu se nemnoží bakterie. To co smrdí na oblečení, jsou množící se bakterie. Merino nesmrdí. Nosil jsem merino ponožky před cestou celý měsíc, fakt nesmrděly. Špínu samozřejmě vstřebávají a při praní zanesete odpadní potrubí, ale nesmrdí. Zeptejte se ovcí, já jsem to prostě přijal jako fakt. Merino hřeje i mokré. Naprosto zásadní v podmínkách okolo nuly, v horách, kdy jste propoceni námahou a musíte se zastavit. Na jídlo, v kempu. Merino je cítit jen mokré, typickou vůní. Vykoupejte vašeho psa a čuchněte si k jeho mokré srsti. Asi tak.
2.membrána – látka, která propouští vodní páry ven, ale ne vodu dovnitř. Prší, nechcete mít mokré oblečení. Typicky si vezmete pláštěnku. A teď si zkuste vzít pláštěnku a jděte si v ní zaběhat… Asi ne🙂. Vemte si membránovou bundu a jděte si v dešti zaběhat… A teď si představte, že makáte v horách s těžkým batohem 11hodin denně a dva dny neustále prší (Washington, Severní Kaskády, týden zpátky). Věřte nebo ne, byl jsem v suchu. Taky moje hardshell bunda je nejdražší kus výbavy. Stojí kolem 10.000Kč, nosí ji čeští záchranáři a protože jsem na ni dostal slevu,sluší se zmínit, že je od české firmy High Point. Bylo mi ctí být přítel majitele firmy. Zab il ho opilý řidič bez řidičáku.
Tak to byly materiály, teď jednotlivé kusy. odspoda – dvoje merino spodky (jedny na spaní), troje merino ponožky (jedny na spaní), dvě merino trika s krátkým rukávem (jedno na spaní), jedno oboustranné merino triko s dlouhým rukávem a kapucí, outdoorové kalhoty, bunda na zip s kapucí – kombinace merino /membrána (většinou na spaní, když jde opravdu do tuhého), merino vesta bez rukávů (pro rychlé zahřátí při krátkých zastávkách nebo než se v kempu převléknu), šusťákové kalhoty (membrána) – primárně přes outdoorové kalhoty, když hodně prší. Merino oboustranné spodky (primárně na spaní). Dva kapesníky (neumím smrkat bez kapesníku, takovéto frknutí s ucpanou jednou nosní dírkou. Nemám to rád.
Triko s dlouhým rukávem a kapucí je dost unikátní – je od firmy Devold (všechno merino mám od firmy Devold) a z jedné strany je žebrované. Žebrování, pokud je ven od těla, zvětšuje plochu pro odpařování potu a hodně dobře chladí. Nosím ho v těch největších vedrech. Když však triko otočíte naruby, žebrování vytvoří vzduchovou mezeru mezi tělem a vnějším světem. Vzduch izoluje. Zeptejte se bezdomovců, jak přežívají mrazy – vycpou si bundu zmuchlaným novinovým papírem… Stejně fungují i spodky.
Všechno tohle oblečení umožňuje spoustu způsobů vrstvení, nahradí celý šatník. Od jara do zimy. Ale i tak mám víc oblečení než jiní hikeři. Jsem fajnovka a mám rád tepelnou pohodu.
Rada nakonec – věci na spaní musí za každou cenu zůstat suché a čisté. I kdyby bylo všechno ostatní promáčené a od bláta, v noci se musíte prospat a zregenerovat. A taky se na něco těšit. Venku je kolem 35C, asi už mám suché prádlo. Jdu si ho posbírat🙂. Kdyby to někdo posbíral za mě, na nové nebudu mít peníze. Jsou to neskutečně drahé věci, čekat na výprodeje nemám čas 🙂